“Düş ile Gerçeklik Arasında”- Önder Sertçelik

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak, Önder Sertçelik ‘i ağırlayacağımız etkinlikte; Sertçelik ‘in “Düş ile Gerçeklik Arasında” adlı sunumunu izleyeceğiz ve fotoğrafları hakkında sohbet edeceğiz..

Söyleşi, 20 Aralık 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

Önder Sertçelik;

İstanbul’ da edebiyat öğretmeniyim. 2009 yılında İFSAK’ tan temel fotoğraf eğitimi aldım, 2013′ te İstanbul Hatırası’ nda ileri düzey fotoğraf atölyesine katıldım. 2019′ da yine İFSAK’ ta Dora Günel eğitmenliğinde ” Sosyal Belgesel Fotoğrafta Öykü” atölyesine katıldım ve atölye sürecinden sonra diğer katılımcılarla birlikte İFSAK bünyesinde karma sergi gerçekleştirdik. Yine 2019′ da “Hatırlama Bahçesi” adlı belgesel projem, çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. Yurt içi ve yurt dışında bazı yarışmalarda ödül ve dereceler aldım.

Düş ile Gerçeklik Arasında;

Dijital- bilişim çağında artık gerçekliğin ne olduğuna dair sınırlar giderek belirsiz hale gelmekteyken, görsel sanatlardan biri olduğunu düşündüğümüz fotoğrafın da gerçeklikle ilişkisinin bundan bağımsız oluşup ilerleyebileceğini düşünmek; doğru olmasa gerek. Dış dünyada üç boyutlu olan tüm canlı ve cansız varlıklar, iki boyutlu bir düzlemde sadece gerçeğin kötü bir temsili olmaktan öteye geçmezler. Fotoğrafın “temsil sembol” belirsizliği/yetersizliği; bu projemin adının oluşmasında ve süreç içerisindeki ilerleyişimde etkisi olduğunu söyleyebilirim. Gündelik hayatımızda sıkça görmeye alışık olduğumuz mekân-nesne-insan ilişkilerini ters yüz eden, görme alışkanlıklarımızdan öteye fark edemediğimiz ya da fark edip de derinleştiremediğimiz öğelere odaklandım. Dış dünyaya ait olan mekânların ve nesnelerin görünürlüklerinin arka planında taşıdıkları sembolik anlamları kurcalamaya çalıştım ve bu sembolik dil üzerinden kurulan anlamlar arasındaki ilişkileri sorguladım. Gerçekliğin kötü bir temsili olması bakımından fotoğraf, gerçekliğin zıttı olan düşle de ilişkilidir. Var olan dış dünyanın gerçekliğini, sezgi ve düşlerimden hareketle kendimce inşa etmeye özen gösterdim. Bu inşa sürecinde bazen farklı çekim tekniklerini bazen de Photoshop’ daki çeşitli filtre ve manipülasyon tekniklerine başvurdum.

Afiş Tasarım: Sara Arslan