Dünya Engelliler Farkındalık Günü ve özel çocuklar üzerine

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak, ÖÇED, Özel Çocuklar Eğitim Ve Dayanışma Derneği ’ni ağırlayacağımız etkinlikte; Dünya Engelliler Farkındalık Günü ve özel çocuklar üzerine konuşacağız.

Söyleşi, 09 Aralık 2022, Saat 20.00 ‘de Zoom’da.

Dünya Engelliler Günü;

Aralık ayı boyunca, tüm dünyada engelli haklarına dikkat çekilen çalışmalar, etkinlikler yapılıyor. Engellilik denildiğinde ya da ‘engelli’ kelimesini görsel olarak arttığınızda karşınıza neredeyse klasikleşmiş sonuçlar çıkıyor. Tekerlekli sandalyeli, görme engelli ya da koltuk değnekli bireylerin görüntüleri ile karşılaşıyoruz. Fakat ilk bakışta hiçbir farklılık seçemediğiniz büyük bir engelli / engellenmiş grubu daha var; otizmliler.

Otizm günümüzde 44 çocuktan 1’inde rastlanan en sık görülen nörogelişimsel bozuk olarak kabul ediliyor. Görünüşleri bakımından akranlarından farklılık göstermiyorlar. Genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden otizm, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade ediliyor.

Toplumun otizmi yeterince tanımaması ise hem otizmi olan bireyleri hem de ailelerinin hayatını zorlaştırıyor.

ÖÇED Başkanı Parin Yakupyan bu durumu şöyle ifade ediyor:

“Çocuklarımızın duyusal ve davranışsal problemi varsa, gittiğimiz mekânlarda mücadele vermek zorunda kalabiliyoruz. İlk sırada marketler, bakkallar gibi gıda alışverişi yaptığımız yerler geliyor. Çocuklarımız buralarda tüketmelerini istemediğimiz gıdalara, atıştırmalıklara yöneliyorlar. İşte film o andan itibaren başlıyor. Çocuğumuz ağlamaya, bağırmaya, kendini yere atmaya varan davranışlarda bulunabiliyor.  Eğer ilk kez girdiğimiz bir yerse herkes bize “Ne oluyor?”, “Anneye bak!”, “Bu nasıl baba?” der gibi bakmaya başlıyor. Hatta bazen bakmakla da kalmıyor, diyor.

“Ağlatmayın çocuğu, paranız yoksa sonra verirsiniz” gibi sözler duyuyoruz. Oysa biz çocuğumuzu ağlatmak için değil, o davranışı pekişmesin diye almıyoruz. Birçok ebeveyn çevrenin bu bakışları yüzünden günlük yaşam içerisinde davranış çalışması yapamıyor. Çünkü siz bu davranışı 3 yaşında bir çocuk için pekiştirirseniz ve o davranış silinmezse, o 15 yaşına geldiğinde de aynı davranışı sergiliyor. Ve çocuğunuz 15 yaşına geldiğinde bu durum kontrol edilemez bir hale geliyor.

Bu sadece bir örnek. Pek çok konuda doğru davranarak otizmi olan bireylerin hayatını kolaylaştırabilmek sizin elinizde.”

Zoom Linki:

https://us02web.zoom.us/j/83266380424?pwd=aFZmN0YzUlhsbmpFWVlVLzVSUmdPUT09

Toplantı Kimliği: 832 6638 0424

Parola: 1959ifsak

Afiş Tasarım: Sara Arslan