Hayvan Foto Muhabirliği: Empatik Karşılaşma Anını Yaratmak- Deniz Tapkan Cengiz

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak Deniz Tapkan Cengiz’i ağırlayacağımız “Hayvan Foto Muhabirliği: Empatik Karşılaşma Anını Yaratmak” sunum ve söyleşi etkinliği, 13 Haziran Perşembe günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Dünyanın farklı coğrafyalarında kaydedilen hayvan hikayeleri We Animals Media aracılığı ile ortak bir noktada buluşuyor ve hayvan özgürleşmesi için çalışan kişi ve kurumların hizmetine sunuluyor.

Hayvan foto muhabirliği, kapalı kapılar ardında yaşanan sömürü düzenini gözler önüne seriyor ve mezbahaların duvarlarını cama dönüştürüyor. Konuşamayanlara ses olup, hayvanların insanlarla arasındaki bağı hatırlatıyor. Üretimimde temel aldığım nokta ise, fotoğraflarım aracılığıyla güçlü bir empatik karşılaşma ânı yaratarak değişime önayak olmak. Hayvan sömürüsünü kardajımıza aldığımız fotoğraflar bizden bir yanıt bekler. Olay oradadır, fotoğrafa bakarken yaşanmaya devam ediyordur. ‘Peki artık önünde duran bu sömürü düzeni için sen ne yapacaksın’ der fotoğraf. Pozitif değişim için büyük bir etki yaratan bu fotoğraflar; güçlüdür, yüzleşme içerir, değişim ister ve iz bırakır.

Deniz Tapkan Cengiz;

Dünyanın 60 dan fazla ülke ve şehrinde fotoğraf çekmiş olan Deniz fotoğrafçılık kariyerini sanatçı portreleri, eserleri ve yaratım süreçlerine odaklanarak derinleştirdi. Fotoğrafları The Guardians, Vogue (online), Mason Française gibi yayınlarda yer aldı. International Photo Awards’ ın jürisi tarafından üç fotoğrafı ödüle layık görüldü. Vegan fotoğrafçı portre fotoğrafçılığının yanı sıra Kanada merkezli We Animals Media Ajansı’na bağlı olarak hayvan foto muhabirliğine de devam ediyor.

http://www.deniztapkan.com

https://farmanimalspolitics.myportfolio.com/

Afiş tasarım: Sara Arslan