Çernobil- Emin Altan

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak Emin Altan’ı ağırlayacağımız “ÇERNOBİL” fotoğraf gösterisi ve söyleşi etkinliği, 18 Nisan Perşembe günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

ÇERNOBİL:

KÂİNAT İÇİN KÜÇÜK, İNSANLIK İÇİN DEV BİR ADIM

Emin Altan

“… İnsanı (1) doğadan ve (2) kendinden, kendi etkin işlevlerinden, kendi hayat etkinliğinden yabancılaştırırken, yabancılaşmış emek, türü insana yabancılaştırır. Türün hayatını, bireyin hayatının bir aracına çevirir. İlkin türün hayatıyla bireyin hayatını yabancılaştırır, sonra da soyut şekliyle bireyin hayatını, gene soyut ve yabancılaşmış şekliyle türün hayatının amacı yapar…”

“… Yabancılaşmış emek böylece şunları gerçekleştirmiş olur:
(3) İnsanın türsel varlığını, hem doğayı, hem de manevi türsel özelliğini, insanın dışında bir varlığa, bireysel varoluşunun bir aracına çevirir. Dışarıdaki doğayı ve insanın manevi özünü, insanca varlığını yabancılaştırdığı gibi, insanı kendi bedenine de yabancılaştırır. (4) İnsanın kendi emeğinin ürününden, hayat- etkinliğinden, türsel varlığına yabancılaşması olgusunun dolaysız bir sonucu, insanın insana yabancılaşmasıdır. İnsan nasıl kendi kendisiyle karşı karşıya geliyorsa, öteki insanla da karşı karşıya gelmektedir…”

Karl Marx, 18441

1 Karl Marx, 1844 Felsefe Yazıları, çev. Murat Belge (İstanbul: Payel Yayınevi, 1975), 73-75.

Emin Altan;

1962 yılında Çanakkale’de doğan Emin Altan 1996 yılından beri fotoğraf projeleri üretiyor. Gemi inşaat mühendisi olarak yirmi beş yıl boyunca sürdürdüğü kariyerine son verdi ve 2012 yılında başladığı devr-i alem sürecinde çektiği fotoğraflarla çöken uygarlıkların kalıntıları arasında çocukluğunun izlerini aradığı görsel bir hikaye yazmaya başladı.

Altan idealleştirilmiş ahenkli doğadan uzaklaştı ve bozulma halindeki doğa tarafından geri kazanılmakta olan çürüyen sanayi medeniyetinin sınırları arasında yolculuğuna devam etti.

Fotoğraflarıyla bilgi aktarmak, bir mekanı tanıtmak, bir sürece tanıklık etmek değil, izleyenin duygularına ulaşabilme çabası içinde olan Altan belgesel disiplinden uzak, öznel algı ve kişisel gözlemlere dayanarak yaratılmış bir distopik kurgu ile yüzleşme arayışında oldu. Farklı mekanlarda ortak izler bulabileceği fotoğrafları bir araya getirmeye çalıştı ve izleyenin tanımlanmış olan “öteki”nin acısına bakmanın rahatlığından uzaklaşmasını ve kendi yaşamına dokunabilecek bir bağ kurabilmesini hedefledi.

2012-2017 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşan Chaosmos kitabı 2018 yayınlandı.

2015-2020 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşan Chernobyl/Çernobil kitabı 2023 yılında yayınlandı.

Fotoğrafı kendini ifade edebileceği bir dil olarak kullanan Altan uzun soluklu projelere odaklanarak çalışmalarını sürdürüyor, İstanbul fotoğrafları çekmeye devam ediyor.

http://eminaltan.com/text/CERNOBIL_METIN_TR.pdf

Afiş tasarım: Sara Arslan