Bir Zamanlar Kemaliye / Lütfi Özgünaydın

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak Lütfi Özgünaydın’ı ağırlayacağımız etkinlikte; Özgünaydın’ın 50 yıl boyunca aralıklarla Kemaliye’de yaptığı çekimlerden oluşan, izleyiciler için oldukça doyurucu bir gösteri izleyeceğiz.

27 Ocak 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK ’da.

Bir Zamanlar Kemaliye;

Lütfi Özgünaydın, “Bir Zamanlar Kemaliye” gösterisinde, son 50 yılda Kemaliye’de çektiği fotoğrafları ile özel bir gösteri sunacak. “Benim Final Gösterilerimden birisidir” dediği ve İFSAK’ta kitaplarını da imzalayarak, Siyah-Beyaz’dan Renkliye geçiş yaptığı gösteriyi, tüm dostlarının ve fotoğraf severlerin izlemesini diliyor.

“Bu gösteriyi bir kez daha yapar mıyım bilmiyorum..” dediği, özel bir müzikle sunulacak gösteri, Burhan Tarlabaşı’nın kavalı ile seslendirdiği müzikle sonlanıyor. Lütfi Özgünaydın, Mardin gösteri ve söyleşisinde olduğu gibi anılarını, fotoğraflarını yürekten anlatacak, zaman zaman yaşamından kesitler ve kitaplardan şiirler, maniler dile gelecek.

 

Lütfi Özgünaydın, “Hastalık nedeniyle korktuğunuzu biliyorum. Ancak İFSAK bütün önlemleri alıyor. Ayrıca, büyük salona da görüntü aktarılacak, isteyenler İFSAK lokalde oturarak da gösteriyi izleyebilirler. Ayrıca Kitaplarımı imzalayacağım. Son elli yılın kitabını, romanlarımı ve ”Fotoğrafın Dili“ kitabını da imzalayacağım. Fotoğraf sevenleri, sanat, edebiyat sevenleri bekliyorum. Hemşehrilerimi bekliyorum. İFSAK’lıları bekliyorum” diyor.

 

Lütfi Özgünaydın;

1945 Yılında Erzincan’ın Kemaliye İlçesi Toybelen Köyü’nde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kemaliye’de tamamladı. 1962’de Gümüşhane İlköğretmen Okulu’nu bitirdi. Çeşitli köy okullarında öğretmenlik yaptı.

1969’da Hürriyet Haber Ajansı’nda muhabirliğe başladı. Eşi Songül Özgünaydın ’la Gurbet (1982-2002) adlı yerel bir gazete yayımladı. Muhabirlik yaparken fotoğrafla ve edebiyatla buluştu. 1980’de Milliyet Sanat dergisinin Abdi İpekçi Röportaj Yarışması’nda ödül aldı, Milliyet Sanat ve Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladığı fotoğraf ve denemelerle tanındı. Fotoğraf dergisinde “Foto Deneme” başlığıyla uzun bir süre (1995-2003) yazı ve fotoğraf yayımladı. Cumhuriyet gazetesinin Gezi ekinde dört yıl boyunca “Fotoğrafın Dili” köşesinde fotoğraflarına denemeler yazdı. Bunlar, Fotoğrafın Dili (2011) adlı kitapta toplandı. Döne Döne Van Gölü (1998), Mardin (2000) ve Erzincan (2002) sergilerini gerçekleştirdi. Bu çalışmalar albüm olarak da yayımlandı. Mardin, 4 Şubat 2009’da New York’ta sergilendi. New York’ta ayrıca İstanbul (16 Nisan 2010) sergisini açtı. Bu sergisini, Florida’da da sanatseverlerle buluşturdu. (1 Mayıs 2010)

Yaşar Kemal-Çukurova çalışmasını gerçekleştirdi. Sergi İstanbul’da, Adana’da, ayrıca Frankfurt’ta (22 Eylül 2008) ve Paris’te (26 Kasım 2009) sergilendi. Paris’teki sergiyi Yaşar Kemal’le birlikte açtı. Etkinlik Paris’te büyük ilgi gördü. Çukurova Yaşar Kemal, dördüncü fotoğraf deneme kitabı oldu.

Fotoğrafla birlikte öyküler yazdı. İlk öykü kitabı Baraj ’dan (1975) sonra öteki öykülerini Taş Yolu (5.Basım, Mart, 2020) ve Kuş da Öldü (Aralık, 2010) adlı kitaplarında topladı. Şelale Söğüt Ağacı (1985) adlı öykü kitabıyla çocuk edebiyatına da yöneldi.

Fotoğraf, öykü ve roman toplam 19 kitap yayımladı. Son fotoğraf deneme kitabı Bir Zamanlar Kemaliye (Eğin) Son Elli Yılı (Mart, 2019), yayımlandığı dönemin önemli kitaplarından biri olmayı başardı.

Yaşar Kemal’in Fransa’da Gallimard yayınevince yayımlan La saga de Memed le mince (İnce Memed) romanlarının dördünün bir arada yayımlandığı kitapta Lütfi Özgünaydın fotoğrafları kullanıldı.

Yüze yakın sergi gerçekleştirdi. Doğum yeri olan Kemaliye’yle ilgili çok sayıda etkinlik yaptı. Halen dergilerde, gazetelerde yazı-fotoğraf yayımlamayı sürdürüyor.

“Eğin Üçlemesi” başlığıyla roman olarak kaleme aldığı, büyük ilgi gören Dönüş Zamanı (Mart, 2016) ve Sevda Zaman’ından (Mart, 2019) sonra üçleme, elinizde bulunan Gurbet Zamanı (2021) adlı romanla tamamlanıyor.

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge uyarınca,

  • HES kodu üzerinden kişilerin aşı, geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır.
  • Kişi, hastalığı geçirmemiş veya aşı olmamış veya negatif PCR testi yaptırmamışsa yemeğe kabul edilmeyecektir.

Ayrıca devam eden koruma tedbirleri uyarınca; ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan misafirlerimiz, yine kabul edilmeyerek en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.