“Arşipel Kadınları” – Bir Sinema Yolculuğunun Hikâyesi

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Grubu’nun, Kibar Dağlayan Yiğit ve Nejla Deveci İmancı ‘nın konuk olarak katılacağı, “Arşipel Kadınları” adlı söyleşi etkinliği 19 Ekim 2021, Saat 20.00 ‘de canlı yayın olarak İFSAK TV’de!

“Arşipel Kadınları” – Bir Sinema Yolculuğunun Hikâyesi;

Hayatlarında ilk defa eline kamera almış kadınların, dikiş nakış atölyesinden sinema atölyesine, oradan festivallere uzanan yolculukları. Arşipel ’in kadınlarının sinemanın büyülü dünyasıyla tanıştıktan sonra değişen hayatları. İğne iplikle üreten ellerin, kamera ve tripodla üretmesinin, kırmızı halıda yürüyüşlerinin hikâyesi.

Kibar Dağlayan Yiğit;

1968, Kiğı (Bingöl) doğumlu. Uzun süre büro sekreterliği ve benzer işler yaptıktan sonra hayata dair küçük öyküler yazmaya başlamıştır. Metin yazarlığı atölyesi için gittiği ve tesadüfen tanıştığı sinema atölyesi, yaşamında bir dönüm noktası olmuş ve o zamandan beri vicdanını rejisör belleyerek, kamerasıyla ‘küçük’ insanların hikâyelerini evrensel bir bakış açısıyla anlatarak yaşamaktadır. Belgeselleri birçok festivalde ve üniversitede gösterilen Yiğit, 2013 yılında Bursa Kadın Kısa Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. Zeugma Film Festivali belgesel bölümünün ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin gösterim koordinatörlüğünü yürütmektedir. Halen İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesine 2018 yılında kurduğu “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” sinema atölyesi koordinatörlüğünü ve film yapımı uygulama derslerini yürütmektedir. 2019-2020 eğitim yılından bu yana Çanakkale Ayvacık Lisesinde haftada iki gün sinema dersi vermeye devam etmektedir.  

Filmografi: –       Arşipel Kadınları- 2021, Belgesel

–       İçimdeki Yolculuk- 2019, Belgesel: Şair Didem Madak ’ın yaşam öyküsünü anlatan “İçimdeki Yolculuk” adlı filmi 2019’da gösterime girdi.

–       İplik Hayatlar 2007, Belgesel
–       Camdan Köprüler 2010, Belgesel     
–       Rüzgarın şarkısı 2016, Belgesel

Nejla Deveci İmancı;

Nejla Deveci İmancı, 1974 Kangal (Sivas) doğumlu. İzmir Seferihisar’da Seferihisar Belediyesi Seferinarsanat Nakış Atölyesine devam ederken “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi dâhilinde sinema atölyesinde eğitim almış ve belgesel yönetmeni adayı olmuştur. Nakış atölyesinden sinema atölyesine uzanan Arşipel Kadınları adlı belgeselde yönetmenlik yapmıştır. Bu işi profesyonel olarak yapmak için uğraş vermeye devam eden İmancı, şu anda ikinci filmi olan “Bir Kayboluş Hikâyesi” ‘nin kurgu çalışmalarına devam etmektedir.

Yayın Linki için tıklayınız

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign