Alternatif Baskı Teknikleri ve Fotoğraf / Tülin Dizdaroğlu

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Grubu’nun, Tülin Dizdaroğlu‘nun konuk olarak katılacağı, “Alternatif Baskı Teknikleri ve Fotoğraf” adlı söyleşi etkinliği, 19 Nisan 2022, Saat 20.00 ‘de canlı yayın olarak İFSAK TV’de!

Alternatif Baskı Teknikleri ve Fotoğraf;

Nasıl fotoğraf icat edildiğinde, artık resim öldü diyenler, televizyon icat edildiğinde sinema öldü diyenler yanıldılarsa, sayısal fotoğraflar üretilmeye başlandığında, artık kimyasal fotoğraf öldü diyenler yanılmakta. Fotoğraf özüne dönerek varlığını sürdürmekte, gümüş jelatin baskının yanı sıra, eski foto grafik baskı tekniklerini uygulayan sanatçıların sayısının giderek arttığı gözlenmekte. 2000 yılında Pamukbank Sanat Galerisi’nde açılan “Karmasimya” isimli sergi beni çok etkilemişti. 4 kadın fotoğrafçının, 4 farklı teknikte ürettiği fotoğraflardan oluşan bu sergide, Imogen Cunnigham’ın Platinyum ve Siyah- Beyaz baskıları, Mari Mahr’ın Siyah-Beyaz baskıları, Mick Lindberg’in Fotogravürleri ve Sarah Moon’un Pigment Transfer baskıları yer almaktaydı. Bu etkileniş yüksek lisans tez konumu belirledi. Geleneksel CYANOTYPE, KALLİTYPE, ALBÜMİN BASKI, GUM BİKROMAT BASKI VE KARBON TRANSFER BASKI yöntemlerinin kâğıt, kumaş ve ahşap yüzeylerde uygulamalarını yaptım.

Tülin Dizdaroğlu;

1949 Sinop doğumlu, 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi ve İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulunu bitirdi. 2007 de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalında “Eski Fotografik Baskı Yöntemlerinin Farklı Yüzeylerdeki Etkisi”  konulu tezini vererek Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2012 de “ALTERNATİF FOTOĞRAF” ve 2015 de “ANADOLU KADINI GÜNCESİ” isimli kitapları yayınlandı. Fotoğraf çalışmalarına İFSAK’ta başladı. 6 kişisel fotoğraf sergisi açtı. Bu sergiler sırasıyla;

Emekçi Kadınlar (Fransız Kültür Merkezi, 1993), Anadolu Kadını (Kadın Eserleri Kütüphanesi, 1993), Anadolu Kadını (İFSAK, 1994), Ketendere’de Yaşam (İFSAK, 1995) Son Kağnılar (FOTOĞRAFEVİ, 1997)

İmge ve Temsiliyet (HAL Sinop Buluşma Merkezi, 2016)

Fotoğraf yarışmalarında aldığı ödüllerin yanı sıra 2000 yılında Şinasi Barutçu Kupası’na hak kazandı. Jüri üyeliklerinde bulundu. İFSAK, SİFAD ve FOTOGEN üyesi.

 

Yayın Linki için tıklayınız

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign