Alegorik Haller-Serhat Ali Korkmaz

Alegorik Haller-Serhat Ali Korkmaz

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!
Konuk olarak Serhat Ali Korkmaz’ı ağırlayacağımız “Alegorik Haller” fotoğraf gösterisi ve söyleşi etkinliği, 30 Nisan Salı günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!
Alegorik Haller
Alegori kelimesinin muhtelif tanımları var ve eğer bir özet yapılacak ise şu şekilde ifade edilebilir;
Bir düşünceyi, davranışı ya da eylemi, daha kolay anlatabilmek için onu, yerini tutabilecek simgelerle, simgesel sözlerle, benzetmelerle göz önünde canlandırma işi.

Herhangi bir sanat girişimi, eylemi; görüneni, görünenin arkasındakileri, derinindekileri kaydetmesi, kaydedenin derinindekilerini dikkate almazsak sadece mekanik bir işlem. Bu anlamda bizde olanı, söylemek istediklerimizi, duygularımızı, sevinçlerimizi, kederlerimizi, kavgalarımızı, eleştirilerimizi ifade ederken kullanılan araçlar roman, hikâye, resim, heykel vs. gibi sanatsal faaliyetler olabileceği gibi aynı zamanda da keşfedildiği ilk zamanlardan itibaren kendi rüştünü fazlası ile ispat etmiş olan ve yine bir sanat aracı olan fotoğraf.
Etkili bir film izlediğinizde film bittikten sonra kendimizi nasıl hareketsiz buluyorsak etkili fotoğraf da uzun süreler boyunca izleyiciyi karşısında bekletiyor. Bu kadar bilerek ve iddialı yazmamın sebebi ustaların fotoğraflarını izlerken içinde bulunduğum durum. Karanlıkta ışık görmüş tavşan ne ise ben de o tavşana dönüşüyorum.
Bununla birlikte sizlere iletmek, sunmak cesaretini gösterdiğim gösterinin asla böyle bir iddiası yok ve olmayacak. Eğer hak ediyorsak buna izleyenler karar verecek. Kendilerinden feyz aldığım ustalarımız ve hocalarımızın reheberliğinde hayatı boyunca öğrenci olmaya karar vermiş bendenize yolu izleyici gösterecek…

Serhat Ali Korkmaz;
1964 yılında İstanbul ‘da doğdu. Lise yıllarında ilgi duyduğu Reklamcılık, fotoğraf ile tanışmasına neden oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur ve halen özel bir şirkette Eğitim yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sevgili eşi Nihal Korkmaz ile evli ve isimleri Kaan ve Zeynep olan iki evlat babasıdır.
Fotoğraf ile aktif olarak ilgilenmesi 2006 yılında çalıştığı şirkette Fotoğraf Kulübünü kurması ve 2007 yılında İFSAK üyesi olması ile başlar. Fotoğraf Kulübünü 2011 yılına kadar yönetir. İlk fotoğraf eğitimlerini de Sn. Ali İhsan Gökçen ‘den alır. Sonraki yıllarda Sn. Doç.Dr. Beyhan Özdemir ile eğitimine devam eder. Yönetimi sırasında ülkemizin değerli Fotoğraf Ustaları rahmetli Sn. Prof.Dr.Sabit Kalfagil, rahmetli Sn.Nusret Nurdan Eren, Sn.İzzet Keribar, Sn.İbrahim Zaman ve Sn.Yusuf Tuvi ‘yi davet eder. Fotoğrafa gönül veren şirket çalışanları ile ustaların deneyimlerine kulak verirler.
Fotoğrafı dünyayı, toplumu ve insanı anlama yolunda bir öğreti, kendisini de ölene kadar öğrenci olarak kabul eder. Hiç bitmeyecek olan eğitimi halen devam etmektedir.

Afiş tasarım: Sara Arslan