Afganlar” ve “Evsizler” Fotoğraf Gösterileri – Genç Çarşamba Etkinlikleri / Anıl Yurdakul

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Neredeyse iki yılın ardından İFSAK salonlarında yeniden başladığımız etkinliklere tüm üyelerimizi ve fotoğraf severleri davet ediyoruz.

Yeni başladığımız Genç Çarşamba Etkinliklerimizde konuğumuz Anıl Yurdakul. Etkinlikte; Yurdakul’un “Afganlar” ve “Evsizler” fotoğraf gösterilerini izleyeceğiz ve bunlar üzerine söyleşi yapacağız.

Söyleşi, 12 Ocak 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonunda yapılacak.

 

Anıl Yurdakul;

1991 Yılında İstanbul’da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü mezunu. Birgün, Cumhuriyet, Evrensel gazetelerinde foto-muhabir olarak görevler aldı. Kafa, Fil, Ot gibi dergilerde yazdı. 2015-2020 yılları arasında “Evsizlerin” yaşamlarını takip etti. 2017 yılında Afganlarla beraber 6 ay boyunca yaşadı. 200 karikatüristi çalışma ortamlarında fotoğraflarını çekti. 1945-1960 yılları arasındaki Japonya Fotoğraf Tarihi’ni yazdı. Bit dönem sualtı fotoğrafçılığına ilgi duyarak bir seri Ahtapot fotoğrafları çekti. 2020-21 yılları arasında Türkiye’de yaşayan Ganalılarla yaşadı, bir seri fotoğrafın haricinde müzik klipleri çekti. Kısa filmleri birçok ülkede gösterim hakkı kazandı.

Afganlar ve Evsizler;

2015 yılından itibaren evsizlerle aralıklı olarak yaşamaya başladım. Beton üzerine karton serip uyurken donmamayı, cepleri kaptırmamayı öğrendim. “Koalisyon Beyler” lafında hızlı olup ceplerdeki “kene” denilen paraları yere saçmayı öğrendim. Zaman içerisinde ikisi hariç 20 evsizin tamamının ölümüne şahit oldum. Bir kısmı kimsesizler mezarlığına gömülürken bir kısmına ailesi sahiplendi. Hatta Aydın abinin cenazesini eski karısının eşi kaldırdığında tüm evsizlerle beraber sarsılmış günlerce konuşamamıştık. Kim yapabilirdi ki bunu? Uzun süre Beyoğlu’na gidemedim.

2017 yılının Ocak ayında Küçükpazar ‘a attım kendimi. Gazetelerde çalışırken yıkım haberi için gittiğim Küçükpazar ‘da Afganlarla tanışmıştım. Tekrar aynı semte geri dönerek Afganların yaşadığı binalarından birine girdim. Tarihi bir binaydı. Yürürken sarsılmaktaydı. 3 kattan oluşuyordu. 2. katta birkaç Pakistanlı göçmeni saymazsak Afgan apartmanıydı gittiğim. Birkaç dakika bakıştık. Sütlü çay ikram ettiler. Sonra da unuttular beni. Fotoğraf çekmeye başladığımda da umursamadılar. Gittim geldim, gittim geldim. Elliye yakın Afgan’la yaşamaya başladım. Altı ay boyunca Nusret Fatih dinledim. Soğukta üstümü battaniyeyle örttüler, sütlü çay ikram ettiler. Mücadelelerine, kavgalarına, danslarına, kısacası yaşamlarına şahit oldum.

Yaza doğru fareler arttı, bina fareler tarafından işgale uğrayınca binayı terk etmeye başladılar. Kimi Fransa’ya gitti, kimi geri döndü. Kimi hapse girdi, kimi öldü. Bina boşaltıldıktan sonra da birileri tarafından çıkartılan yangınla yıkıldı.

O binada yaşadığım süreç beni yaşama geri döndürdü, Beyoğlu’na tekrar gitmeye başladım. Evsizlerin fotoğraflarını daha özenli bir şekilde çekmeye başladım. Üç beş Afgan kelimenin ötesine gidemesem de yaşam rehberliği yaptılar. Mültecilerin sadece üzgün, yerde oturan insanlar olmadıklarını, 4. boyutta yaşamın devam ettiğini gösterdiler. Evsizlere daha sıkı sarıldığımdaysa yavaş yavaş beni terk etmeye başladılar…

Dünya içindeki dünyanın, büyülü anların da bir süresinin olduğunu öğrendim…

Bu iki “belgesel fotoğraf” serisi, “fotoğraf” ‘ın kilitli kalmış dünyaların kapılarını açan bir “anahtar” olduğunu kanıtlamaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin:   www.ifsak.org.tr

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

 

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge uyarınca,

  • HES kodu üzerinden kişilerin aşı, geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır.
  • Kişi, hastalığı geçirmemiş veya aşı olmamış veya negatif PCR testi yaptırmamışsa yemeğe kabul edilmeyecektir.

Ayrıca devam eden koruma tedbirleri uyarınca; ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan misafirlerimiz, yine kabul edilmeyerek en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.