FOTOĞRAF SEMİNERLERİ
Belgesel Fotoğraf Atölyesi: Bir Anlama-Anlatma Yönteminin ABC'si 02.03.2018 19:30 - 06.04.2018 22:00
Belgesel Fotoğraf Atölyesi: Bir Anlama-Anlatma Yönteminin ABC'si 

Eğitmen: Altan Bal
Başlama tarihi : 02 Mart 2018, Cuma

Süre: 6 hafta 19.30-22.00


 

İnsanı gezegendeki  diğer canlılardan ayıran bir özellik de, hiç bitmeyen anlama ve anlatma çabasıdır. Duyu organlarımızla algıladığımıza,
bir anlam biçer, biraz da kendimizden ekler bir başkasına anlatmaya cesaret ederiz.  Anlatmak aynı zaman da “anlamak" için sürekli
çalışmayı gerektirir.  İcat edilen tüm iletişim araçlarının  temelinde de  anlama-anlatma çabası ön kabulü vardır.

Bazı anlatılar sözle sınırlı kalır.  Sözler uçmaz ama hızlızca görünmez olur.  Bazen de anlatan şiirce, romanca, filmce ve fotoğrafça anlatır.
Hem kalıcı olur, hem de daha çok  meraklıya ulaşır.

Belgesel Fotoğraf  insan olma hallerinden ortaya çıkan, günlük hayatın dinamikleriyle görünür halen gelen “öyküleri”  en az 10-15 fotoğrafla anlatma yöntemidir. İçimsel olarak güçlü fotoğrafların bir öykü etrafında yan yana gelmesiyle  oluşur  ve her anlatı da olduğu
gibi anlatıcısından derin izler taşır.

Atölye kapsamında öncelikle anlamaya çalışacağız. Belgeselen fotoğrafın ne olduğunu, ne olmadığını tartışacağız.  Önce fotoğrafın daha
sonra da  Belgesel  Fotoğrafın gramerini çalışıp, fotoğrafla basit cümleler kurmak üzerine beyin fırtınaları yapıp, ödevler çekeceğiz.

Sosyal Röntgencilik ile Belgesel fotoğrafın  farkını görüp, “Güzel” fotoğraflar değil, etkileyici fotoğraf serileri oluşturmaya çalışacağız.

Hangi araçlarla anlatılırsa anlatılsın tüm anlatıların başında, koskaca bir BENCE vardır. Atölyemizde hayat hakkında hikayeler anlatırken fotoğrafça bence demeyi öğreneceğiz.

Atölye katılımlacarı, atölye sonunda, İFSAK'ın belgesel proje grubu olan www.belgeselab.com'a başvurabileceklerdir.

İFSAK Belgeselab, İFSAK'ın Belgesel Proje Grubudur.   Altan Bal danışmanlığında çalışmalarını gerçekleştiren grubun temel amacı belgesel projeler üretmektir.

Ayrıntılı bilgi için: www.belgeselab.com

Başvuru İçin: İFSAK İdari İşler
Tel: 0 212 292 42 01/ iletisim@ifsak.org.tr
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Atölyemizin toplam ücreti  500 TL. ( dernek üyelerine ve öğrencilere 400 TL.)dir. 

Kayıt esnasında ücretin en az %50’si nakit, kredi kartı veya banka havalesi ile tahsil edilir. World Karta 4 Taksit imkanı vardır.
 (vade farkı için İdari İşlere danışınız.) Atölyenin başlama tarihinden önce atölyenin tüm ücreti tahsil edilmesi gerekmektedir. 

Kayıt yapıldıktan veya atölye başladıktan sonra yapılan iptallerde geri ödeme yapılmamaktadır. 

Yapı Kredi Bankası  Galatasaray Şubesi 82225757 nolu İFSAK İktisadi İşletmesi hesabı kullanabilir ve (IBAN TR42 0006 7010 0000 0082 2257 57 )dekontu aşağıdaki form ile beraber iletisim@ifsak.org.tr mail  adresine gönderebilirsiniz. 

Lütfen dekontun açıklama kısmına "katılımcı adı ve belgesel fotoğraf semineri " diye belirtiniz.

seminer kayıt formu