FOTOĞRAF SEMİNERLERİ
Aclan Uraz Siyah - Beyaz Belgesel Fotoğraf Atölyesi 11.03.2017 14:30 - 27.05.2017 16:30

Aclan Uraz 
Siyah - Beyaz Belgesel Fotoğraf Atölyesi


25 Mart 2017, Cumartesi, 14:30-16:30
12 Hafta - 15 Günde bir toplam 8 toplantı

Söz konusu atölye: tarihsel olarak Güzel Sanatlar Fakültesine dayanan, usta çıraklık ilişkisine dayanan, usta çırak ilintili bir el verme olgusudur.
Usta; atölyesine katılan çıraklarına kendi tarz ve karakteristiğini aşılar. Ve onlardan o tarzda işler üretmesini ister. Bu tarz onların ileride farklı işler üretmesini engellemez. Başlangıç ustanın tarzı, dünya görüşü ve o tarza uygun dünyaca
önemli kişiler ve kendisinin işlerinin tanıtımı ve kendi işlerinin anlatımıyla başlar.

KARMAŞA VE KARGAŞA
“KISACA İSTANBUL-2”

İstanbul mega bir kent mi, yoksa mega bir köy mü?  Neresi İstanbul? Lüks caddelerinde son model arabaların fink attığı bir kent mi, ismini bile bilmediğimiz bir semtinde at arabalarının kol gezdiği bir köy mü?

Bir yanda olağanüstü bir tarihi doku bir yanda görgüsüz gökdelenlerin dokuyu altüst ettiği, öte yandan bir, iki katlı gecekonduların betonlarından yukarı uzanan demir çubukların kenti mi?

Bir yandan başka bir görgüsüzlük olgusu AVM’ler, diğer yanda semt pazarları, zengin marketlerine karşın, isimsiz sokak bakkallarının kenti mi?

Tünelleri, tüp geçitleri, üç asma köprüsünün yanı sıra, kışın ulaşılmayan,  kara ve çamura teslim olmuş kenar semtlerin kenti mi?

Bence İstanbul bir karmaşa kenti…

Ve bu kentte yaşamaya çalışan insanların kargaşası..!

Atölyenin amacı bu kargaşayı ve karmaşıklığı tüm yönleriyle görüntülemek…
Ulaşımıyla, vitriniyle, zıt cadde, sokak, semt, yapılarıyla tarihe bir not düşmek, İstanbul’u kendisiyle yüzleştirmek.

“İlk iki toplantı eğitim”

Atölye sonunda bir sergi, bir gösteri, bir albüm olabilir. Ancak bunlar bir taahhüt değildir.  (Sonuç oluşacak işlerin niteliğine göre değerlendirilecekrtir.)

İlk iki toplantı eğitim amaçlıdır.
Sınıflar min 10 max 15 kişilik olabilir.

ACLAN URAZ
Fotoğrafa 1986 yılında başladı. 1987’de ilk sergisi olan “ Çocuk İşçiler” i açtı. 1995 yılında ise; “Çocuk İşçiler 2 “isimli yeni çalışmaları, aynı adı taşıyan sergi ile bütünleşti. Sergi, yurtiçi ve yurtdışında pek çok kez yinelendi.
Fotoğrafları pek çok ulusal ve uluslararası ödüle konu oldu. Ülkesini uluslararası bienallerde temsil etti. Ulusal ve uluslararası yarışmalı sergilerde jüri üyeliği yaptı. Fotoğrafları, özel koleksiyonlarda yer aldı. 1991’de “Çocuk İşçiler” çalışmalarının 12 fotoğraflık bir bölümü Bibliotheque Nationale (Fransız Ulusal Müzesi)  tarafından satın alınarak koruma altına alındı.
1992 yılında yayımlanan “Çocuk İşçiler” ve 1997 yılında yayımlanan “Cumartesi Anneleri” konulu S.B albümleri bulunan URAZ halen İstanbul Üniversitesi “İletişim Fakültesi” ve Kocaeli Üniversitesi “Güzel Sanatlar Fakültesi” öğretim üyesidir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Başvuru İçin: İFSAK İdari İşler
                   Tel: 0 212 292 42 01/ iletisim@ifsak.org.tr

Atölyemizin toplam ücreti  KDV Dahil 650 TL. ( dernek üyelerine ve öğrencilere 500 TL.)dir. 

Kayıt esnasında ücretin en az %50’si nakit, kredi kartı veya banka havalesi ile tahsil edilir. Atölyenin başlama tarihinden önce atölyenin tüm ücreti tahsil edilmesi gerekmektedir. World karta 4 Taksit imkanı vardır. (vade farkı için danışınız.) 
Kayıt yapıldıktan veya atölye başladıktan sonra yapılan iptallerde geri ödeme yapılmamaktadır. 

 
Yapı Kredi Bankası  Galasaray Şubesi 82225757 nolu İFSAK İktisadi İşletmesi hesabı kullanabilir ve 
(IBAN TR42 0006 7010 0000 0082 2257 57 )  dekontu aşağıdaki form ile beraber iletisim@ifsak.org.tr mail adresine gönderebilirsiniz.  

 
Lütfen dekontun açıklama kısmına "katılımcı adı ve Fotoğraf Okuma" diye belirtiniz.

seminer kayıt formu