FOTOĞRAF SEMİNERLERİ
220. Dönem Temel Fotoğraf Semineri 11.04.2017 19:30 - 20.05.2017 16:00
220. Dönem Temel Fotoğraf Semineri

Başlangıç Tarihi : 11 Nisan 2017 (Salı) / 15 Nisan 2017  (Cumartesi)

Bitiş Tarihi : 20 Mayıs 2017 (Cumartesi)

TANITIMI:
 
Fotoğraf ve Sinema konusunda ülkemizin en köklü derneği olan İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), 57 yılı geride bıraktı. Geçen bu süre içinde pek çok fotoğrafçı ve sinemacı yetiştiren İFSAK, bir dernek olarak amatör bir ruhla, profesyonel çalışmalarını yürütmekte.
Mart 2017 itibarı ile 219. kez Temel Fotoğraf Eğitimi başlamış durumda.

İFSAK’ın bu başarıyı yakalamasındaki en önemli sebeplerin başında tüm eğitmenlerin Temel Fotoğraf Eğitimi Atölyesinde herhangi bir ücret almadan, gönüllü olarak çalışması geliyor. Bir anlamda “ticarethane” mantığı kapının dışına bırakılmış durumda.
Yine aynı sebeplerle İFSAK Temel Fotoğraf Eğitimi Atölyesi diğer kurumlardan, zengin eğitim programı ile hemen ayrılmakta.


 
TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ DETAYLAR:
Eğitim Günleri; Her dönem için katılımcıların 2 seçeneği bulunuyor. Kayıt sırasında bu 2 günden birisi seçiliyor. Her hafta 1 ders işleniyor.

• Salı akşamları 19:30 – 21:30 arası gerçekleşen atölye derslerine katılmak, veya
• Cumartesi sabahları 11:30 – 13:30 arası gerçekleşen atölye derslerine katılmak.
 
Ders Programı; Bir eğitim döneminde sırası ile aşağıdaki dersler işleniyor;
• Ders 1: Fotoğraf Makinası 
• Ders 2: Fotoğraf Makinası (devam) ve Objektifler
• Ders 3: Çekim Teknikleri
• Ders 4: Işık
• Ders 5: Kompozisyon
• Ders 6: Örneklerle Fotoğraf Tarihi
 
Eğitim Kadromuz için tıklayınız.
 
Uygulama Gezileri; Atölye sırasında açıklamalı olarak aktarılan konuların pratik uygulaması için bir eğitim dönemi boyunca 2 eğitim gezisi gerçekleştiriliyor.
• Birinci gezi, üçüncü dersin ardından Pazar günü Sultahahmet’e yapılmakta. Bu gezi sırasında teoriden pratiğe dönüş, fotoğraf makinalarının kullanımına yönelik bilgi ve tavsiyeler günlük programın içeriğini oluşturmakta.
• İkinci gezi; altıncı dersin ardından şehirdışına, yine Pazar günü, günübirlik olarak gerçekleşmekte. Bu gezide ise katılımcıların ilerlemiş bilgi dağarcıkları ile paralel olarak kompozisyon tekniklerine ait uygulama/pratik yapılmakta.(Şehirdışı Uygulama gezisi toplam masrafı pay edilecektir)
 
Fotoğraf Değerlendirmeleri; Eğitim, fotoğraf okuma ile devam etmekte. Sultanahmet ve şehirdışına yapılan 2 gezinin ardından 2 kez, deneyimli eğitmen kadromuz tarafından gezi sırasında çekilen fotoğrafların okuması yapılmakta. Okuma sırasında kursiyelerin getirdiği fotoğraflar kritize edilirken neyin neden iyi olduğu, neyin, neden hatalı olduğu ve çözüm önerileri birlikte sunulmakta. Fotoğrafa başlangıç aşamasında olan katılımcılar için kaçırılmaması gereken bir deneyim.

Karanlık Oda Uygulaması; Günümüzün dijital dünyasında nostaljik tadlar arayan meraklılar için düzenlenen Karanlık Oda Eğitimi de Temel Fotoğraf Eğitiminin bir parçası.

Kısa bir Özet;
Temel Fotoğraf Eğitimi Atölyesine katılan her kursiyer, 6 hafta süresince 6 ders görüyor, 2 fotoğraf gezisi yapıyor, 2 kez fotoğrafları değerlendiriliyor, Karanlık Oda derslerine katılıyor.
 
Proje; Temel Fotoğraf Eğitimini Atölyesi Kursiyerleri için her şey henüz başladı. Tüm eğitim prosesini, ayakları yere basan bir fotoğraf projesine dönüştürmenin zamanı geldi.
(Proje Çalışmaları'nı görmek için tıklayınız.)

Dönem sonu sertifika töreni ve kokteylinin ardından tüm dönem mensupları topluca eğitim sınıflarına giriyorlar ve kendi dönemleri için özel olarak atanmış bir Proje Yöneticisi ve Yardımcısı eşliğinde, üzerine ortalama 6 ay çalışacakları fotoğraf projesinin ne olacağını öğreniyorlar. Proje Yöneticisi’nin zaman planına bağlı olarak proje ile ilgili toplantılar, fotoğraf değerlendirmeleri, fotoğraf gezileri planlanıyor. Söz konusu proje sonucunde katılımcılar için İFSAK sergi salonu devreye giriyor ve proje bir sergi ile taçlandırılıyor. Grubun kararına bağlı olarak bir kitap ve/veya fotoğraf gösterisinin hazırlanması olasılıklar arasında.
Kısaca anlatmak bile bu kadar uzun sürüyor. Bir de bu deneyimi yaşadığınızı düşünün...
  
217. Dönemin dönem sonu sergisi için tıklayınız.

(Eğitim Salonumuzu görmek için tıklayınız.)
 
Hepinize fotoğraf ve ışık dolu günler dileriz.

İFSAK EĞİTİM BİRİMİ
MART 2017
        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Temel Fotoğraf eğitimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;
Tel: 0212-292 42 01
E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr
Web: http://www.ifsak.org.tr
 
Temel Fotoğraf Seminerine kayıtlarımız ders başlama tarihinden yaklaşık 3 hafta öncesine kadar dolmaktadır. Kayıtların biran önce yapılmasını tavsiye ederiz.

ÖDEME DURUMU
Kayıt için idari işlerimizle görüşüp Yapı Kredi Bankası Galatasaray Şubesi 82225757 nolu İFSAK İktisadi İşletmesi hesabına (IBAN TR42 0006
7010 0000 0082 2257 57) seminerin toplam ücreti olan KDV dahil 450 TL (Öğrencilere KDV dahil 360 TL) yatırılıp aşağıdaki form ile beraber dekontu iletisim@ifsak.org.tr adresine mail atılmasını rica ederiz.

Yapı Kredi Bankası World karta 4 Taksit imkanı vardır. (vade farkı için danışınız.)
Kayıt iptalleri ve geri ödemeler ders başlama tarihinden 1 hafta öncesine kadar yapılmaktadır, sonrasında gelecek iptal istekleri dikkate alınamayacaktır.
 
Lütfen dekontun açıklama kısmına "katılımcı adı ve 220. dönem temel fotoğraf semineri " diye belirtiniz. 

seminer kayıt formu