Gösteriler
"Sahne Fotoğrafçılığı"Gökhan Yolcu 22.06.2017 - 22.06.2017
"Sahne Fotoğrafçılığı"
Fotoğraf Gösterisi
Gökhan Yolcu

22 Haziran 2017, Perşembe, 19:30


Sahne sanatları; güzel, estetiği ön planda olan sanat dallarıdır ki, üretilen fotoğraflar da aynı şekilde güzel olsun. Sahneyi fotoğraflamak da, teknik koşullar yani ışık nedeniyle zordur. "Sahne Fotoğrafçılığı", teorik bilgilerinizin güçlü olmak zorunda olduğu ve sahnede çekebildiğiniz güzel karelerle dolu bir fotoğraf dalıdır.   

Özellikle çok düşük ve çok değişken ışık koşulları ve bununla beraber hızlı hareket eden obje üzerinde çalışmak belli bir yetenek ve tecrübe ister. Sahnenin zor ışık koşulları, aksiyonu ve dramatik yapısı da eklendiğinde işin sadece "deklanşöre" basmak olmadığı anlaşılır. Ayrıca deklanşör'e her basışınız bir fotoğraf demek değildir. 

Sahne fotoğrafı, fotoğraf sanatının diğer dalları içinde bambaşka bir yerde durmaktadır benim için. Yeni çekilen her oyunda emeği geçen herkesin heyecanları, panikleri, mutlulukları vardır. Onlarca yerli ve yabancı oyunu fotoğraf kareleriyle anlatırken, her farklı eseri en doğru ve en etkileyici şekliyle yansıtmak gerekmektedir. Çünkü sahne fotoğraflarının amacı, o fotoğraflara bakan izleyiciyi etkilemek, meraklandırmaktır. Bu nedenle, en güzel kareler çekilmelidir o eserde. Ayrıca hemen aynı gece sosyal medyalarda, ertesi gün ise gazete, dergi, televizyon, afiş ve bilboardları da bu sahne fotoğraflarını beklemektedir.

Gökhan Yolcu - Sahne Fotoğrafçısı