Gösteriler
Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi "Karanlık Güzellik" Yücel Başoğlu 23.11.2017 - 23.11.2017
Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi
 
"Karanlık Güzellik"
Yücel Başoğlu

23 Kasım 2017, Perşembe, 19:30
İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu   
 1967 yılında İsviçre'de doğdum ,şuan İstanbul'da yaşıyorum. 
Fotoğrafçılık konusunda bana ilk hevesi veren aslında dayımdır, ortaokula giderken bana film banyo takımı hediye etmişti, ilk önce karanlık oda da Fotogram tekniği ile fotoğraf kartlarına baskı almaya başladım , daha sonra Babama ait Minolta analaog makine ile çekimler yaptım ama tabi amatörce hatıra çekimleri , bu senelerce sürdü, İstanbul a geldikten sonra Canon 10D aldım ,  eğitimini almadığım için deneme yanılma yöntemiyle ve tabi ki bir çok kitap okuyarak , bunun yanında fotoğraf okumaları ile çekimler yapmaya başladım , öğrenmek için her tekniği kullandım ,  önceleri renkli olan fotoğraflarım zaman içinde siyah beyaza döndü. Hayatın getirdikleri ve götürdükleri fotoğraflarımıza da yansıyor. Bende bu siyah beyaza geçiş olarak yansıdı. 
Doğada , özellikle Deniz manzaralı , biraz karanlık ve dramatik sahneler oluşturmayı çok seviyorum. Teknik olarak uzun pozlamayı kullanmayı çok seviyorum, Bazen ½ saniye bazende 2 dakikalık çekimler hatta bazen çok daha uzun pozlamalarla doğadaki enerjiyi yatsıtmak çok keyifli oluyor. 

İş akışı bence çekim aşamasında başlıyor. Doğru pozlama , doğru kadrajı çekim anında ayarlamak en önemlisi. Ben çekim aşamasında görüntüyü kafamda canlandırarak en iyi kadrajı oluşturmaya çalışıyorum. Çekimlerimide siyah beyaz ve Raw format olarak çekiyorum. Çekim işlemlerim bitip eve döndükten sonra birkaç gün çektiklerime bakmıyorum. Daha sonra tek tek bakarak edit yapmaya değer olanları ayrıyorum, benzer kareler de olsa ayırıyorum. 

Sunuma konu olan “Dark Beauty series”.  (Karanlık Güzellik  serisi)

    Çalışmalarıma isim vermeyi hiçbir zaman sevmemişimdir. O yüzden tüm çalışmalarımı “Dark Beauty”  (Karanlık güzellik) adı altında toplamayı tercih ediyorum. Bu durum, biraz garip gelsede herkese !!! , Fotoğrafı çektiğim o anki duygularıma yada o an gördüğüm görüntüye hiçbir isim tercüman olamaz. Bu yüzden her bakanın kendi dünyasında bir isim vermesini yada sadece bakarak bir şeyler his edebilmesini tercih ederim.  
  Çalışmalarımı daha çok doğal bir uzun pozlama tarzında çekmeyi tercih ediyorum , fazla edit yapmak yerine , o ortamı  görebilmeyi ve o anı çekmeyi seviyorum. 
   Tamamı siyah beyaz  ve uzun pozlama olan bu seri , Karadeniz sahillerinde çekildi. Deniz konulu çalışmayı çok seviyorum bu birazda denize hayranlık birazda doğanın gücüne hayranlıktan kaynaklanıyor.  Denizin heybeti ile kendi iç dünyamı yansıtmak daha doğrusu yansıtabilme çabasıdır tüm bu çalışmalar. Ve bu çaba asla bitmeyecek. 
    Çalışmaların çoğunda yalnızlık ve hüzün his edilsede , benim kendimi en doğal halimle yansıtabildiğim karelerdir tümü. Gördüğünüz neyse yaşananda odur aslında. Bunu his ettirebilmek asıl amaç zaten. Diğer yandan da bunları his ederken kendimi bir o kadarda mutlu his ettiğim anlardır o kareler. 
  Uzun senelerin alıp götürdüğü bazende verdiği şeylerin toplamıdır bu çalışma serisi, Karanlıktır ama içi güzeldir. 
  Tüm çekimlere yalnız başına gitmeyi seviyorum , bazen tehlikeli olsada , konsantre olmak  bakımından , yalnızlığı tercih ediyorum. Bir çoğunu çekerken bir çok tehlike atlatmış olsamda her biri için değdiğini düşünüyorum.  Tek tek her biri için uzun yazılar yazabilirim. Çekim anını , edit anını , ama bazen sadece sonuca bakmak yetiyor.  Çok güzel bir çalışma yapmaktan yada beğenilmesinden çok, gördüğümü yansıtmaya çalışıyorum, beğenilmiş olması başka bir onur kaynağı tabiki.