Sinema
Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi-Anadolu’nun Gözleri “Gülcan Acar-Karabük” Kapandı
Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi

Adı: Anadolu’nun Gözleri “Gülcan Acar-Karabük”

Konu: Bir fotoğrafçının gözünden bir kentin hikayesi

Türü: 30 dakikalık Belgesel Film

Tarih: 30 Mayıs 2017 Salı, 19:30
Söyleşi: Gülcan Acar ve Cemalettin İrken

2016 TRT yapımı olarak Cemalettin İrken’in yönetmenliğinde hazırlanan “Anadolu’nun Gözleri” adlı belgesel, Anadolu’nun zengin kültürel değerlerini yansıtan 9 ayrı kentin, o yerin kültürel ve sosyolojik damarlarıyla beslenmiş bir fotoğrafçısının tanıklığında anlatılmasını kapsıyor.

“Anadolunun Gözleri-Karabük” bölümünde, Karabük kenti, Gülcan Acar’ın tanıklığında ve Gülcan Acar’ın vizöründen karelerle anlatılıyor.

Belgeselde, Karabük’ün, 1938’de birkaç haneli bir köy iken Cumhuriyetin ilk sanayi hamlesi olarak kurulan demir çelik fabrikası ile modern bir Cumhuriyet kentine dönüşmesi; hemen yanı başındaki özgün mimarisi ile Dünya Mirâsı olmanın haklı gururunu taşıyan Safranbolu, doğal güzellikleri, yaşama biçimi ve orada doğan, yetişen bir fotoğrafçıyı besleyen kültürel damarları konu ediliyor. 

Belgesel, 17. Altınsafran Belgesel Film Yarışmasında İkincilik ödülü almıştır. Etkinlikte, belgeselin sunumunun yanı sıra, yönetmen ve çekim ekibi ile söyleşi de gerçekleştirilecektir. 

GÜLCAN ACAR - FOTOĞRAFÇI

Safranbolu doğumlu, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi.

1987-1995 yılları arasında Karabük Demir Çelik Fabrikalarında çalıştı. 2000 yılında bilgi işlem elemanı olarak başladığı Kültür ve Turizm Bakanlığındaki görevini son üç yıldır fotoğrafçı olarak sürdürüyor. 

Fotoğrafa 1998 yılında başladı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece ve sergileme ödülleri aldı, Jüri üyeliklerinde bulundu. Yurt içinde ve dışında çok sayıda fotoğraf gösterisi yaptı, karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı. 2011 yılında AFIAP ünvanını aldı.

Kendi fotoğraflarının yer aldığı pek çok kent rehberi, broşür yaptı. 2001 yılında Nemrud, 2011 yılında “Safranbolu’da Zamanın Renkleri” adlı kitaplarını yayımladı. 2005 yılında Safranbolu’da açtığı “Özüm Sözüm Gözüm Safranbolu” adlı ilk kişisel fotoğraf sergisini, ülkenin pek çok ilinde ve 2013 yılında Tataristan’da tekrarladı.

2011 yılı Sami Güner Kupası ödülünü “Sarı Sıcak Emek” adlı Demir-Çelik konulu gösterisi ile kazandı. Aynı konuda Fotoğraf Sergisi ve kataloğunu hazırlayarak Karabük’te, Ankara’da, Antakya’da ve İskenderun’da sergiledi. 

Fotoğraf çalışmalarını sürdürdüğü Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumunda çeşitli dönemlerde Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. 3., 4. ve 5. Ankara Fotoğraf Günleri Düzenleme Komitesinde yer aldı.

Gerçek bir doğa tutkunu olan ve doğa sporlarının her türünü aktif olarak gerçekleştirerek fotoğraflarına aktaran Acar’ın özellikle kanyoning, dağcılık, mağaracılık ile ilgili fotoğrafları çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlandı.

Coğrafyanın, iklimin, geleneklerin insan yaşamını ve kent mimarisini nasıl biçimlendirdiğini belgelemek üzere 50’den çok ülke gezen Acar, bundan sonraki yaşamında dünyanın tüm ülkelerini gezerek fotoğraflamak amacında olduğunu söylüyor.

CEMALETTİN İRKEN - YÖNETMEN

Karabük doğumlu. 
Ankara Üniversitesi SBF BYYO bitirdi. 
1986 yılında TRT de Kameraman olarak başladığı çalışma hayatını aynı yerde Yönetmen olarak sürdürüyor. 

Uzak Bakışlı Kadınlar, Kâtip Çelebi, Mevlana, Kaf Dağının Ardı Asya, Hiçbir Yerde, Köçek, Sınırda Yaşam, Anadolunun Gözleri adlı belgesel filmleri Altın Safran, Altın Portakal, Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Simavi, ve Ankara Film Festivali Belgesel Film Yarışmalarında çeşitli derecelerde ödüller aldı.