AYIN FOTOĞRAFI YARIŞMALARI
İFSAK AYIN FOTOĞRAFI YARIŞMASI

İlki 14 Mayıs 1975‘te gerçekleştirilen, amacı üyelerin fotoğraf konusunda teknik bilgi ve becerilerini geliştirmek, değerlendirmek olan “İFSAK Ayın Fotoğrafı Yarışması” yıllardır üyeleri arasında büyük ilgi görmekte ve devamlılığını sürdürmektedir.                        
       
Sadece İFSAK üyelerinin katılabildiği, ancak tüm fotoğrafseverlerin izleme imkanına sahip olduğu yarışmalar süreç içinde siyah-beyaz baskı, dia (saydam), dijital gibi farklı kategorilerde gerçekleştirilmiş, 2008-2009 sezonundan itibaren de "Video Projeksiyon ile Yansıtma" dalında düzenlenmektedir.

Yarışma her sezon Ekim-Haziran ayları arasında, her ay düzenlenmektedir. İlgili sezonun yarışma konuları, seçicileri, istenilen fotoğraf nitelikleri (siyah/beyaz, renkli, tek ya da seri) Eylül ayında üyelere duyurullmaktadır. Alanlarında yetkin, başarı kazanmış kişilerden İFSAK yönetimince davet edilen seçicilerin değerlendirmeleri ile en çok 3 fotoğraf  -ya da fotoğraf serisi- ilgili ayın fotoğrafı -fotoğrafları- olarak seçilir. Başarılı bulunan fotoğraflar İFSAK Salonlarında sergilenir, İFSAK Web sitesinde yayınlanır, dönem dönem albüme dönüştürülüp fotoğrafseverlerin beğenisine sunulur. Ayrıca katılımcılar başarılı olan her fotoğrafı -ya da fotoğraf serileri- için 1 puan kazanır. Sezon boyunca en çok puan toplayan üye “İFSAK Yılın Başarılı Fotoğrafçısı” olarak ilan edilir ve başarı plaketi o yılın Aralık ayı içinde gerçekleştirilen “Geleneksel İFSAK Yemeğinde” kendisine verilir. 
 
Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası”na göre suçtur.